AMA cu Armand Domuța, CEO-ul RED platform – 12 noiembrie 2021

Vinerea trecută 12 noiembrie 2021, CEO-ul nostru Armand Domuța s-a alăturat comunității în cadrul grupului de pe Telegram pentru a oferi noi informații despre proiectul Platformei RED și pentru a face câteva anunțuri importante. Mai jos, vei găsi informații suplimentare legate de ceea ce a fost discutat în AMA, precum și transcrierea editată a sesiunii AMA.

Platforma RED primul sistem de compensare a CO2 Tokenizat și piața carbonului au fost lansate pe 1 octombrie. De atunci, echipa a lucrat continuu pentru a aduce utilizatorilor proiecte sustenabile de top de pe piața carbonului, precum și noi dezvoltări pe platformă care vor ajuta utilizatorii și francizele RED să compenseze amprenta de carbon personală și a clienților companiei lor.

Platforma RED recent lansată este echipată cu tot ceea ce este necesar pentru a permite utilizatorilor interesați să deschidă o afacere în domeniul sustenabilității, ajutând companiile să își compenseze amprenta de carbon (Compensarea amprentei de Carbon pe Blockchain – Blog (landingpage.redplatform-dev.com). Această oportunitate este oferită prin achiziționarea unei francize RED. Prin achiziționarea unei francize, ai acces la instrumentele de cumpărare a creditelor de carbon și de compensare a amprentei de carbon pentru orice companie care dorește să facă acest lucru și de a folosi blockchain pentru acest proces. Inovator. Trasabil. De încredere.

Francizele sunt partenerii de afaceri ai RED din fiecare țară. Acest lucru le oferă autoritate și capacitatea de a acționa în numele companiei și de a rămâne puternic ancorate într-un domeniu cu o creștere rapidă, care este actualizat în mod constant cu cele mai recente tehnologii legate de sustenabilitate.

Viitorul pentru utilizatorii RED nu este doar luminos, ci și în creștere într-un ritm accelerat prin crearea de instrumente, prin consolidarea relațiilor de afaceri și a parteneriatelor. Pentru următoarele 3 luni, RED se extinde pe diferite fronturi:

Dezvoltarea afacerilor

Calculatorul amprentei de carbon pentru firmă

Va fi pus la dispoziție un nou instrument pentru companii și francize. Amprenta de carbon a unei companii poate fi calculată direct pe platforma RED. Acest lucru va oferi francizelor un instrument tehnic ușor de utilizat pentru a oferi companiilor un calcul precis al amprentei lor de carbon pe baza unui calculator încorporat.

Adăugarea de noi proiecte de către dezvoltatorii de proiecte

Dezvoltatorii de proiecte sustenabile vor avea acces să încarce noi proiecte sustenabile pe platformă și să-și tokenizeze certificatele de emisii de carbon. Certificatele de carbon vor fi găsite pe platforma RED de pe piața de sustenabilitate, cu informații complete despre proiect pentru ca utilizatorii să poată urmări originea acestuia.

Caracteristica de tokenizare

O nouă caracteristică este programată pentru implementare în 2022, care va permite dezvoltatorilor de proiecte și francizelor să creeze noi tokeni pe platformă. Împreună cu această caracteristică, utilizatorii vor avea, de asemenea, acces la propunerea de noi scheme sustenabile de revendicare a tokenilor bazați pe alți tokeni în afară de GTK.

Adăugarea de noi scheme de revendicare

Deschiderea unei noi opțiuni pentru ca utilizatorii platformei să participe la generarea de sisteme de revendicare a token-ului pentru acțiuni sustenabile, deținătorii de token MWAT vor contribui activ la dezvoltarea platformei RED.

Echipa în creștere

De la lansarea proiectului, echipa a crescut continuu în diferite domenii. Ne extindem la capitolul asistență pentru clienți și în managementul comunității, unde avem deja 4 de persoane care lucrează (cu siguranță ai vorbit cu cel puțin unul dintre ei deja), dezvoltarea afacerilor în care suntem în discuții avansate cu viitorii membri ai echipei, vânzări.

Utilizatorii din SUA și Canada se alătură Platformei RED

Datorită diferitelor reglementări care sunt în vigoare în SUA și Canada, utilizatorii nu au putut utiliza platforma RED. Așteptarea este aproape de sfârșit, deoarece cetățenii SUA vor putea adera la platforma RED de îndată ce se va termina luna noiembrie, urmată de cetățenii canadieni în perioada decembrie-ianuarie.

Piața Carbonului

Casiana, de la firma noastră parteneră Carbon Expert, în calitate de șef al departamentului de sustenabilitate și al departamentului de compensare a carbonului la RED, este responsabilă de selectarea proiectului cel mai potrivit dintre cele deja existente de pe diferite platforme internaționale. În plus, ea va supraveghea, de asemenea, procesul de aprobare a noilor proiecte pe platformă.

Finanțare

STO

În această săptămână, lansăm prin intermediul companiei noastre elvețiene, Restart Energy Innovative Technologies AG, primul STO Sustenabil. STO este un eveniment de finanțare în care compania se așteaptă să strângă 7.99 milioane CHF.

Vă puteți alătura Conferinței cu CEO-ul chiar de astăzi de aici: https://app.zoon.ch/en/event/daura-community-event-meet-the-ceos-1.

Transcriere editată din chatul grupului de telegram al evenimentul AMA:

Armand RED: Bună ziua utilizatori RED!

Armand RED: Ce se pregătește aici?

Armand RED: Sper că toată lumea este sănătoasă și bine în aceste vremuri mai grele

Armand RED: Echipa noastră de aici din România a fost recent lovită de Covid destul de tare, inclusiv eu, dar ne simțim mai bine și ne recuperăm.

Armand RED: Am vrut să vă dau niște informații actualizate

Armand RED: Am avut 2 luni foarte brutale, din păcate, din cauza acestei crize de energie și gaze din Europa

Armand RED: De la începutul anului, unele mari fonduri de investiții au început să speculeze prețurile carbonului în Europa

Armand RED: În consecință, CO2 a crescut cu 200% la 60 Euro/tona

Armand RED: Acest lucru a făcut ca energia rezultată din cărbune să fie foarte scumpă, deoarece producătorii de cărbune trebuie să achiziționeze 1 certificat de CO pe tona de emisii de CO2

Armand RED: Ei trebuie să cumpere aproape 1 certificat per MWh

Armand RED: Modul în care funcționează mecanismul de tarifare a energiei din Europa, cea mai scumpă energie, care produsă cu ajutorul cărbunelui și gazul stabilește prețul pieței

Armand RED: Redresarea economică rapidă a creat o cerere mare de energie electrică și gaze, dar depozitele de gaze au fost goale din cauza unei primăveri mai reci.

Armand RED: Din cauza depozitelor de gaze goale și fără gaz din Rusia, comercianții de energie din Europa au luat-o razna și au cumpărat fiecare moleculă de gaz pe care o puteau găsi de pe orice piață.

Armand RED: Prin urmare, ceea ce sa întâmplat este un eveniment black swan în energie, gazul a crescut cu 500% (mai mult decât BTC :))). Un gaz atât de scump a făcut din nou profitabilă energia produsă cu ajutorul cărbunelui.

Membru al comunității:  Pare că este un moment bun pentru a dubla pe DER și Solar…

Armand RED: centralele termice de obișnuite au schimbat gazul pe cărbune în amestecul lor de combustibil. Aceasta a adăugat o presiune mai mare asupra prețurilor CO2. Sunt sigur că ați auzit că mulți furnizori de energie și gaze au dat faliment în toată Europa. Am avut probleme similare în ceea ce privește IT-ul în România, care este pe deplin interconectat cu piețele UE. Doi dintre furnizorii noștri de gaze (unul fiind producător) au acționat cu rea-credință și ilegal, au denunțat contractele noastre forward preferând să-și vândă gazele pe piața spot la prețuri mai mari. Acest lucru, la rândul său, a dus la o mulțime de probleme trebuind să cumpărăm cantitățile lipsă de pe piața spot. Acum încercăm să recuperăm prejudiciul cauzat de aceste companii în instanță.

Dar, pentru a reduce presiunea financiară asupra companiei noastre, am luat o decizie strategică de a renunța complet la furnizarea de gaze și de a ne concentra pe energia verde și soluțiile regenerabile.

Această decizie va avea un impact pozitiv asupra finanțelor noastre pentru anul viitor și ne va oferi resursele suplimentare necesare pentru a ne concentra pe energia verde.

Îți spun asta doar ca să ai o idee de ce uneori lucrurile se mișcă mai încet decât vrem noi.

Revenind la RED, sunt foarte mândru de lansarea noastră, iar echipa noastră lucrează în timp ce vorbim la următoarele dezvoltări importante:

1) Utilizatorii din SUA vor putea să se alăture până la sfârșitul acestei luni, suntem aproape gata cu partea legală și avem deja o conductă cu proiecte regenerabile care așteaptă să se alăture aduse de franciza noastră din SUA.

2) Avem un nou membru valoros al echipei noastre, Casiana Fometescu, șeful Asociației Române a Carbonului și cel mai important expert în compensarea și sustenabilitatea carbonului din România. Casiana va avea un rol de lider în dezvoltarea noastră de Compensare a Carbonului!

3) Echipa noastră IT lucrează intens pentru a pune în aplicare ceea ce considerăm a fi caracteristici importante și USP pentru platforma noastră cum ar fi Calculatorul Amprentei de Carbon pentru Corporații, capacitatea de a lista și de a valida Proiecte Sustenabile Certificate pe platforma noastră, Piața NFT, RED Sustainability Launchpad pentru ca utilizatorii și companiile să își lanseze proprii tokeni ESG pe RED și, desigur, Tokenizatorul Zalmoxis pentru francize și pentru PPA-uri NFT.

4) Noul WP progresează și va fi gata în decembrie.

Și acum în ceea ce privește vestea cea mare

Săptămâna viitoare lansăm prin intermediul holdingului nostru elvețian, Restart Energy Innovative Technologies AG primul STO sustenabil!!!!

Membru al comunității: Aceasta este o veste grozavă @Armand_RED — RED vrea o creștere fără precedent în următorii câțiva ani! 💪🚀

Armand RED: După cum știți cu toții și puteți vedea pe platformă, producătorii de energie regenerabilă deja își pot tokeniza originea energiei verzi prin tokeni REO-G fie manual, fie automat prin API-ul inverter. Următorul pas va fi acela de a permite producătorilor să utilizeze Tokenizatorul Zalmoxis pentru a crea acorduri unice de cumpărare de energie sub formă de Tokeni NFT care pot fi vânduți pe piață.

Deci, contractul de energie va fi un token pe care îl poți cumpăra

Membru al comunității: Sună mișto

Armand RED: Nu îmi place să inspir concurența noastră, astfel încât nu mai dau multe detalii aici 🙂

Membru al comunității: Actualizare excelentă, mai bună decât ne așteptam 👏

Membru al comunității: Foarte bine. Acest nivel de integrare „Plug & Play” va avea un impact enorm asupra adoptării și creșterii.

Armand RED: Avem 5 linii principale de produse care vor conduce la creșterea viitoare a platformei 1) Compensări de Carbon 2) Energie Regenerabilă 3) Atribute ESG 4) Francize 5) SaaS

Membru al comunității: Minunat 👌

Membru al comunității: De acord, suntem pe mâini bune. Cred că singurul FUD rămas după aceasta este cum modul de utilizare a MWAT poate exploda.

Membru al comunității: Toate sună grozav, trebuie doar să vezi SUA deschisă 😅, mă va elibera de emoții 100% lol

Membru al comunității: Armand, va fi rezolvată problema ST de pe Kucoin, putem avea vreo siguranță în această chestiune? Tare aș vrea ca MWAT să nu fie șters …

Membru al comunității: +1 pentru atragerea de noi investitori, este nevoie de ei

Membru al comunității: Și o altă întrebare @Armand_RED inițial sa spus că noi, ca titulari de MWAT-Token, putem participa la STO (cu o reducere?!)🤔🤓👍

Membru al comunității: Bună Armand, ceva informații cu privire la prima experiență a francizelor non-americane?

Membru al comunității: Actualizare grozavă.

Membru al comunității: Când menționați de ESG, presupun că este pentru Mediu, Social și Guvernare.

Membru al comunității: Există planuri pentru a ne alinia cu instituții, cum ar fi Sustainability Accounting Standards Board (SASB), Global Reporting Initiative (GRI), și Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD), care lucrează pentru a formula standardele și pentru a defini semnificația și facilitarea încorporării acestor factori în procesul de investiții?

Membru al comunității: Cu alte cuvinte, ecosistemul RED va avea în cele din urmă o linie de produse pentru piața involuntară care să îndeplinească cerințele de reglementare?

Armand RED: Bogdan, Restart Energy a fost aici înainte și va mai fi aici mult timp după Kucoin. Și da, lucrăm la eliberarea ST și la o campanie de marketing cu ei.

Armand RED: Fiind în conformitate cu reglementările elvețiene, nu este posibil să se ofere reduceri

Armand RED: Da și vom lucra împreună cu ONU la astfel de soluții

Membru al comunității: Este acest STO accesibil pentru oameni obișnuiți ca mine? Sau numai pentru investitori acreditați

Membru al comunității: Impresionant. Voi gândiți la scară mare. Mă bucur să văd acest lucru.

Armand RED: Da. Este accesibil și pentru neacreditați

Membru al comunității: Există vreo cerință min de investiții?

Membru al comunității: Ce actualizare, viitorul arată luminos

Alătură-te grupului nostru de Telegram de aici: https://t.me/RestartEnergy

Urmărește-ne pe rețelele sociale

Twitter

Facebook

LinkedIn

Articole recomandate